آلرژی یا حساسیت چیست؟

علایم حساسیت, آلرژی

آلرژی هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به یک ماده خارجی واکنش نشان دهد

آلرژی یک پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن شما مضر نیست. به این مواد خارجی آلرژن گفته می شود. آنها می توانند شامل غذاهای خاصی، گرده یا غذای شور حیوانات خانگی باشند.

آلرژی چیست؟

آلرژی هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به یک ماده خارجی، مانند گرده، زهر زنبور یا حیوان خانگی یا غذایی که در اکثر افراد واکنش نشان نمی دهد، واکنش نشان دهد.

 

سیستم ایمنی بدن شما موادی به نام آنتی بادی تولید می کند. هنگامی که آلرژی دارید، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی را ایجاد می کند که آلرژن خاص را مضر می دانند ، حتی اگر اینگونه نباشد. هنگامی که با آلرژن تماس پیدا می کنید ، واکنش سیستم ایمنی بدن می تواند پوست ، سینوس ها ، مجاری هوایی یا دستگاه گوارش شما را القا کند.

 

شدت آلرژی در افراد مختلف متفاوت است و می تواند از تحریک جزئی تا آنافیلاکسی متغیر باشد (یک وضعیت خطرناک برای زندگی) در حالی که اکثر آلرژی ها قابل درمان نیستند ، درمان ها می توانند به تسکین علائم آلرژی شما کمک کنند.

 

علایم حساسیت, آلرژی

علائم آلرژی ریه

 

علائم آلرژی :

علائم آلرژی، که به ماده درگیر آن بستگی دارد ، می تواند در مجاری هوایی، سینوس ها و معابر بینی، پوست و دستگاه گوارش شما تأثیر بگذارد. واکنش های آلرژیک می تواند از خفیف تا شدید باشد. در برخی موارد شدید ، آلرژی می تواند یک واکنش تهدید کننده زندگی را ایجاد کند که به آنافیلاکسی معروف است.

 

علایم تب یونجه ، که رینیت آلرژیک نیز نامیده می شود :

عطسه

 خارش بینی ، چشم ها یا سقف دهان

 آبریزش ، بینی چرکی

 چشم های آبکی ، قرمز یا متورم (ملتحمه)

 

علایم آلرژی غذایی :

 سوزش در دهان

 تورم لب ، زبان ، صورت یا گلو

 کهیر

 آنافیلاکسی

 

علایم آلرژی نیش حشرات :

 ناحیه بزرگی از تورم (ورم) در محل نیش قرار دارد

 خارش یا کهیر در تمام بدن 

 سرفه ، سفتی قفسه سینه ، خس خس سینه یا تنگی نفس

 آنافیلاکسی

 

علایم آلرژی به دارو :

 کهیر

 خارش پوست

 راش

 تورم صورت

 خس خس سینه

 آنافیلاکسی

 

درماتیت آتوپیک ، یک بیماری آلرژیک پوستی که به آن اگزما نیز گفته می شود ، می تواند باعث شود پوست:

 خارش

 قرمز شدن

 پوسته پوسته یا پوست کنده

 آنافیلاکسی

 

هنگامی که فرد نسبت به ماده یا ارگانیسم حساسیت ایجاد کرد ، ممکن است دفعه بعد که در معرض آن قرار گرفت علائمی را تجربه کند. این علائم معمولاً در چهار تا هشت ساعت بروز می کند و علائم حساسیت ریه موارد زیر است:

 تب

 سرفه

 لرز

 تنگی نفس

 

برخی از انواع آلرژی ها، از جمله آلرژی به غذاها و نیش حشرات، می توانند یک واکنش شدید را که به آنافیلاکسی معروف است ، ایجاد کند. آنافیلاکسی اضطراری پزشکی تهدید کننده زندگی ، می تواند باعث مرگ شما شود.

علائم و نشانه های آنافیلاکسی عبارتند از:

 از دست دادن هوشیاری

 افت فشار خون

 تنگی نفس شدید

 بثورات پوستی

 سبکی سر

 نبض سریع و ضعیف

 تهوع و استفراغ

 

علایم حساسیت, آلرژی

 برای یک واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) با اورژانس تماس بگیرید

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر علائمی دارید فکر می کنید در اثر آلرژی ایجاد شده باشد ، به پزشک مراجعه کنید و  ممکن است داروهای بدون نسخه آلرژی به اندازه کافی تسکین نمی دهند. اگر بعد از شروع داروی جدید علائمی دارید ، سریعاً با پزشک معالج تماس بگیرید.

 

برای یک واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) با اورژانس تماس بگیرید و یا به دنبال کمک های اضطراری پزشکی باشید. اگر یک انژکتور اتوماتیک اپی نفرین دارید، فوراً به خودتان تزریق کنید. حتی اگر علائم شما بعد از تزریق اپی نفرین بهبود یابد، باید به اورژانس مراجعه کنید تا مطمئن شوید که هنگام بی اثر شدن تزریق ، علائم برنمی گردد.

 

اگر در گذشته دچار حساسیت شدید آلرژی یا هرگونه علائم و نشانه های آنافیلاکسی شده اید ،به پزشک مراجعه کنید. ارزیابی ، تشخیص و مدیریت طولانی مدت آنافیلاکسی پیچیده است ، بنابراین احتمالاً باید به پزشک متخصص آلرژی و ایمونولوژی مراجعه کنید.

 

علل بروز آلرژی :

آلرژی هنگامی شروع می شود که سیستم ایمنی بدن شما یک ماده معمولاً بی ضرر را با یک مهاجم خطرناک اشتباه بگیرد. سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی را تولید می کند که در معرض هشدار آن آلرژن خاص قرار دارند. هنگامی که دوباره در معرض آلرژن قرار دارید ، این آنتی بادی ها می توانند تعدادی از مواد شیمیایی سیستم ایمنی مانند هیستامین را آزاد کنند که باعث علائم آلرژی می شود.

 

محرکهای آلرژی رایج عبارتند از:

 آلرژن های موجود در هوا مانند گرده ، شوره حیوانات ، کنه های گرد و غبار و هاگها

 برخی غذاها به ویژه بادام زمینی ، گندم ، سویا ، ماهی ، صدف ، تخم مرغ و شیر

 نیش حشرات مانند زنبور یا زنبور عسل

 داروها ، به ویژه پنی سیلین یا آنتی بیوتیک های مبتنی بر پنی سیلین

 لاتکس یا سایر موادی که لمس می کنید باعث واکنش های آلرژیک پوستی می شود.

 

علایم حساسیت, آلرژی

داشتن آلرژی خطر ابتلا به برخی مشکلات پزشکی دیگر را افزایش می دهد

 

عوامل خطر :

احتمال ایجاد آلرژی در شما بسیار زیاد است اگر:

• سابقه خانوادگی آسم یا آلرژی مانند تب یونجه ، کهیر یا اگزما داشته باشید.

• کودک هستند.

• آسم یا یک بیماری آلرژیک دیگر داشته باشید.

 

عوارض بروز آلرژی :

داشتن آلرژی خطر ابتلا به برخی مشکلات پزشکی دیگر را افزایش می دهد ، از جمله:

 آنافیلاکسی: اگر حساسیت شدید دارید ، بیشتر در معرض خطر این واکنش جدی ناشی از آلرژی هستید. مواد غذایی ، داروها و نیش حشرات شایع ترین محرک آنافیلاکسی هستند.

 

 آسم: اگر حساسیت دارید ، به احتمال زیاد به آسم مبتلا خواهید شد ، یک واکنش سیستم ایمنی بدن که بر مجاری هوایی و تنفس تأثیر می گذارد. در بسیاری موارد ، آسم در اثر قرار گرفتن در معرض آلرژن در محیط ایجاد می شود (آسم ناشی از آلرژی).

 

 سینوزیت و عفونت گوش یا ریه ها: اگر مبتلا به تب یونجه یا آسم هستید ، خطر ابتلا به این شرایط بیشتر است.

 

علایم حساسیت, آلرژی

یکی از راههای پیشگیری از آلرژی دوری از محرک ها می باشد

 

راههای پیشگیری از آلرژی :

جلوگیری از واکنش های آلرژیک بستگی به نوع آلرژی شما دارد. اقدامات کلی شامل موارد زیر است: 

 از محرک های شناخته شده خودداری کنید. حتی اگر علائم آلرژی خود را درمان می کنید ، سعی کنید از تماس با محرک ها خودداری کنید: به عنوان مثال ، اگر به گرده حساسیت دارید ، در صورت زیاد بودن گرده ، در و پنجره ها را ببندید. اگر به کنه های گرد و غبار حساسیت دارید ، گرد و غبار را پاک کنید و اغلب ملافه ها را بشویید.

 

 علایم خود را یادداشت کنید: عواملی که باعث ایجاد علائم آلرژیک می شود ، یا چه کارهایی انجام می دهید و چه چیزی را می خورید ، چه موقع علائم رخ می دهد و چه چیزی به شما کمک می کند. این ممکن است به شما و پزشکتان کمک کند تا محرک ها را شناسایی کنید.

 

 یک دستبند هشدار پزشکی بپوشید: اگر یک واکنش آلرژیک شدید داشته اید ، یک دستبند هشدار دهنده پزشکی (یا گردنبند) به دیگران هشدار می دهد که در صورت بروز واکنشی و عدم توانایی برقراری ارتباط ، متوجه مشکل شما شوند.

 

علایم حساسیت, آلرژی

تست پوست یکی از راههای تشخیص آلرژی می باشد

 

تشخیص آلرژی:

برای ارزیابی اینکه آیا آلرژی دارید ، پزشک شما احتمالاً:

 در مورد علائم و نشانه ها سؤالات مفصل بپرسد.

 یک معاینه بدنی انجام دهد.

 

اگر حساسیت غذایی داشته باشید ، پزشک به احتمال زیاد:

 از شما بخواهد که یک یادداشت مفصل از غذاهایی که می خورید نگه دارید.

 از شما بپرسد که در هنگام ارزیابی آلرژی ، غذای مشکوک را قطع کرده اید یا خیر

 پزشک ممکن است یکی یا هر دو آزمایش (تست پوست و آزمایش خون) را تجویز کند. با این حال ، توجه داشته باشید که این تست های آلرژی می توانند به طور کاذب منفی یا مثبت باشند.

 

راههای درمان آلرژی :

درمان آلرژی شامل موارد زیر است:

اجتناب از آلرژن: پزشک به شما کمک می کند تا در شناسایی و جلوگیری از تحریکات آلرژی خود قدمی بردارید. این به طور کلی مهمترین مرحله در جلوگیری از واکنش های آلرژیک و کاهش علائم است.

 

داروها بسته به حساسیت : داروها می توانند به کاهش واکنش سیستم ایمنی بدن و کاهش علائم کمک کنند. پزشک شما ممکن است داروهای بدون نسخه یا نسخه ای را به صورت قرص یا اسپری های مایع ، بینی یا چشم را پیشنهاد کند.

 

ایمونوتراپی: برای آلرژی های شدید یا آلرژی که با سایر روش های درمانی به طور کامل برطرف نشده ، پزشک شما ممکن است ایمنی درمانی آلرژن را توصیه کند. این روش درمانی شامل یک سری تزریق عصاره آلرژی خالص ، معمولاً طی یک دوره چند ساله انجام می شود.

شکل دیگر ایمونوتراپی قرصی است که در زیر زبان قرار می گیرد تا زمانی که حل شود. داروهای زیر زبان برای درمان برخی از آلرژی های گرده استفاده می شود.

 

اپی نفرین اورژانسی: اگر حساسیت شدید دارید، ممکن است نیاز به تزریق اپی نفرین اضطراری داشته باشید. با توجه به واکنشهای آلرژیک شدید ، اپی نفرین می تواند تا زمانی که به درمان اضطراری برسید ، علائم را کاهش دهد.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته